Návod: Jak na instalaci Windows?

Máte koupenou elektronickou licenci Windows? Připravili jsme pro vás návod, jak nové Windows instalovat. Nebojte se, není to až tak složité!

Stáhněte si Media Creation Tool

Nejprve si stáhněte nástroj Media Creation Toolwebu Microsoftu. Stačí kliknout na Stáhnout nástroj a poté soubor spustit. Zobrazí se vám licenční podmínky, které musíte přijmout, abyste mohli pokračovat.

Po nainstalování se vás nástroj zeptá, co chcete udělat. Vyberte Upgradovat tento počítač a klikněte na Další. Nástroj spustí stahování Windows 10.

Instalace na počítač s Media Creation Tool

Nástroj vás provede nastavením a pravděpodobně po vás bude chtít product key (produktový klíč), který jste dostali spolu s licencí.

Ve chvíli, kdy budou Windows 10 připravené k instalaci, vyberte pod Zvolit, co se má zachovat z následujících možností:

  1. Zachovat osobní soubory a aplikace
  2. Zachovat jenom osobní soubory
  3. Nic

V prvním případě vám zůstanou v počítači všechny soubory a programy, které jste tam měli před nainstalováním Windows 10, ve druhém zůstanou jen soubory a ve třetím instalace všechno, co jste v počítači měli, vymaže. Všechny možnosti mají své výhody i nevýhody. Pokud soubory a programy zachováte, nemusíte řešit opětovnou instalaci programů a navracení souborů ze zálohy do počítače. Pokud zvolíte instalaci s vymazáním obsahu počítače, bude instalace i počítač po ní svižnější.

Klikněte na Instalovat. Proběhne instalace, během které počítač nevypínejte. Sám se několikrát restartuje.

Vytvoření instalačního média pro instalaci na jiném počítači

Media Creation Tool můžete využít také k vytvoření instalačního média, ze kterého Windows 10 nainstalujete na jakýkoliv počítač. Po stažení nástroje místo Upgradovat tento počítač zvolte Vytvořit instalační média pro jiný počítač a vyberte, jestli chcete použít USB flash disk (USB vložte do počítače, musí mít kapacitu alespoň 5 GB), nebo soubor ISO, který se uloží do počítače a můžete ho vypálit na DVD.

Pokud použijete flash disk, ujistěte se, že na něm nic nemáte. Veškerý obsah se vymaže.

Disk, ze kterého jste vytvořili instalační médium, vložte do počítače, na kterém chcete instalovat Windows 10. Počítač restartujte. Po restartování by se měl spustit z vloženého média.

Vyberte jazyk, čas a předvolbu klávesnice a klikněte na Další.

Vyberte Nainstalovat. Budete vyzvaní k zadání product key. Poté zaškrtněte souhlas s licenčními podmínkami a klikněte na Další.

Počítač se restartuje a Windows 10 se nainstalují. Po instalaci snadno projdete úvodním nastavením.  V případě upgradu můžete zvolit expresní nastavení, se kterým se počítač automaticky nastaví stejně jako před instalací.

Tip: Přečtěte si, jak Windows aktivovat!

Máte už svou licenci na Windows 10? Pokud ne, neutrácejte za ni zbytečně moc. U nás koupíte licenci Windows za nejnižší cenu.