Microsoft Office a jeho alternativy

Vedle nejrozšířenějšího kancelářského balíku Microsoft Office je dostupná celá řada alternativ, mezi nimi nejčastější OpenOffice a LibreOffice. Čím se liší a proč vůbec platit za Office od Microsoftu? To si přečtěte v dnešním článku.

Kancelářské balíčky zadarmo

Pro běžné uživatele je mezi MS Office a jeho alternativami důležitý především rozdíl v ceně: zatímco licenci MS Office si musíte koupit, OpenOffice (OO) a LibreOffice (LO) jsou dostupné zdarma.

Z této informace by se mohly OO a LO zdát jako jasná volba, z dostupnosti zdarma ale plynou i nevýhody. V případě OO je to nedostatek aktualizací a nulová podpora. LO se totiž historicky vyvinul právě z OO a s jeho vznikem z projektu OO odešla řada vývojářů. S jejich nedostatkem se OO potýká dodnes, a proto nestíhá vydávat vylepšení.

OO se proto v tomto článku nadále nebudeme zabývat. LO má podobné rozhraní i funkce a nepotýká se se zmíněnými problémy – alespoň ne to takové míry.

Dvě rozdílná rozhraní

LO se s každou aktualizací snaží přiblížit MS Office. Právě rozdílnost obou balíčků je totiž často důvod, proč uživatelé po LO nesáhnou: jsou zvyklí na MS Office a nechtějí se učit s novým rozhraním.

V tomto ohledu má MS Office navrch. Většina uživatelů je na balíček od Microsoftu zvyklá a přechod na LO by pro ně znamenal seznamování se s novým rozhraním.

Problém s kompatibilitou

Z rozšířenosti MS Office plyne i další problém LO: většina uživatelů má MS Office, se kterým není LO kompatibilní. To v praxi znamená, že pokud soubor vytvořený v LO pošlete někomu dalšímu, může mít problém ho otevřít. A pokud ho otevře? Dost často se rozsype formátování.

Tento problém se vás nedotkne, pokud vytváříte například jednoduché textové soubory bez složitějšího formátování, obrázků nebo tabulek. Pokud ale budete chtít například vytvořit prezentaci do školy, a tu pak v hodině otevřít, můžete se stát, že se vám prezentace při otevření rozsype.

Pokročilé funkce a Office online

LO neobsahuje některé pokročilejší funkce například pro práci s tabulkami a někdy může mít problém i s jednoduššími. Práce s většími soubory bývá méně svižná. Toto jsou opět problémy, které vás nemusí trápit, pokud si sem tam vytvoříte krátký text nebo jednoduchou tabulku, při každodenní práci s kancelářským balíčkem a vytváření větších nebo složitěji formátovaných souborů ale může jít o velkou nevýhodu LO.

Nová verze LO umožňuje stejně jako MS Office práci na souboru online. Zpřístupnění online je ale podstatně složitější než u MS Office, který je navíc v online verzi zdarma.

Co tedy vybrat?

Obecně můžeme říct, že pokud kancelářský balíček využíváte jen občas pro tvorbu jednoduchých textových souborů nebo tabulek, LO vám bude pravděpodobně stačit. Pokud ale potřebujete vytvářet větší textové soubory, složitější tabulky nebo třeba pěkné prezentace a pokud potřebujete soubory posílat někomu dalšímu a otevírat je na jiných počítačích, bude pro vás vhodnější balíček MS Office.

Ale nebojte, i když je licence MS Office placená, nemusí vás stát majlant. U nás najdete originální licence Office za nejnižší cenu. A pro ty, kdo rádi nakupují opravdu chytře, máme ještě levnější druhotné licence.